انتخاب فن


انتخاب فن نه تنها شامل یافتن یک فن متناسب با جریان و فشار مورد نیاز می باشد ، بلکه در برگیرنده کلیه جنبه های نصب مانند  مشخصه های جریان هوا ، دمای بهره برداری ، مدل پروانه ، و انتقال نیرو آن نیز می شود .

ملاحظات مربوط به انتخاب فن  :


ظرفیت :
ظرفیت فن
میزان هوا دهی فن

نرخ جریان هوا (Q) بر مبنای الزمات سیستم و فوت مکعب در دقیقه CFM ورودی فن بیان شده می باشد. واحد های رایج دیگر دبی یا نرخ جریان هوا عبارت است از متر مکعب بر ساعت، لیتر بر ثانیه و متر مکعب بر ثانیه. این المان بیانگر میزان هوای مورد نیاز بر حسب حجم به ازای واحد زمان است. برای درک بهتر این موضوع یک مثال را در نظر بگیرید. فرض کنید ظرفیت یا دبی یک فن برابر با 1000 متر مکعب بر ساعت است. اگر این فن را در فضایی به حجم 1000 متر مکعب قرار دهیم در مدت زمان یک ساعت قادر خواهد بود فضای این محیط را یک بار به طور کامل تخلیه کند. حال اگر همین فن را در فضایی به حجم 500 متر مکعب قرار دهیم در مدت زمان یک ساعت هوای محیط را 2 بار به طور کامل تخلیه میکند.

فشار :
محاسبه افت فشار فن
فشار استاتیک – مقاومتی در برابر عبور هوا

از دیدگاه علمی فشار به معنی نیرو بر واحد سطح است. در تعبیر عامیانه هرزمان که چیزی مانع حرکت و پیشرفت ما شود و یا هرزمانی که اوضاع بر وقف مراد ما نباشد احساس فشار میکنیم. در جریان حرکت هوا نیز فشار به همین معنا می باشد. کار اصلی فن ایجاد جریان هواست. در مسیر حرکت هوا عوامل مختلفی مانع این حرکت میشوند و ایجاد فشار در سیستم میکنند. بنابراین باید برای انتخاب فن باید چک کرد که این فن قابلیت تحمل فشار ایجاد شده را دارد یا خیر. فشار در اگزاست فن ها به دو دسته فشار استاتیکی و فشار دینامیک تقسیم می شود. برای محاسبه فشار استاتیکی باید عوامل مختلفی از جمله ابعاد و طول کانال، میزان دبی جریان و سایر موانع مانند زانویی ها، سه راهی ها و … را مدنظر داشت. فشار دینامیک نیز بیشترین رابطه را با سرعت هوا و چگالی هوا دارد.

مواد انتقالی از فن :

فن های دود یا گرد و غبار: زمانی که هوای خروجی حاوی مقادیر کمی دود یا گرد و غبار است ، فن سانتریفیوژ بکوارد یا فن آکسیال عملکرد بهتری خواهد داشت .

فن های مواد قابل اشتعال یا قابل انفجار : از ساختار مقاوم به جرقه و از موتورهای ضدانفجاری باید استفاده شود. استاندارد AMCA 99-0401  در این زمینه را رعایت نمایید .

فن های مواد خورنده و اسیدی : ممکن است نیازمند یک پوشش محافظتی یا مواد خاص در ساخت بدنه باشد (فولاد ضدزنگ ، انواع استنلس استیل ، فایبرگلاس …)

فن های دماهای هوای بالا : حداکثر دماهای بهره برداری بر مقاومت مواد اثر می گذارند و باید در انتخاب جنس مناسب ، نوع پروانه ، انتقال نیرو ،  نوع یاتاقان مدنظر قرار گیرد.

محدودیت های فیزیکی :
انتخاب فن

اندازه فن باید توسط الزامات عملکردی آن تعییت شود . اندازه و مکان ورودی ، وزن فن و راحتی تعمیرات نیز باید مدنظر قرار بگیرند . ممکن است بهینه ترین اندازه فن با الزامات فضای محل نصب متناسب نباشد. بنابراین بهتر است قبل از انتخاب فن محل نصب آن را تعبیه نکرد. بلکه

انتقال نیرو :

کلیه فن ها باید دارای یک منبع توان باشند . معمولا این منبع توان یک موتور الکتریکی است. روی یک فن پکیج الکتریکی توسط توسط شرکت ایرانیان فن تهیه و نصب می گردد . در مدلهایی از فنها موتور و پروانه فن هم محور نبود و توسط یک تسمه با فن کوپل می شود .

در فن ها با انتقال نیرو به صورت مستقیم فضای کمتری اشغال می شود و سرعت ثابت فن را تضمین می نماید. سرعت های فن محدود به سرعت های در دسترس موتور هستند (مگر آنکه از کنترلرهای فرکانس متغیر (اینورتر) استفاده شود ) . ظرفیت فن به هنگام نصب و از روی متغیرات هندسه پروانه و سرعت موتور تنظیم می گردد .

فن تسمه ای و مستقیم

فن ها با انتقال تسمه ای دارای کمی انعطاف پذیری هستند و می توان سرعت فن را با تغییر اندازه پولی ها تغییر داد. این ویژگی می تواند در برخی کاربری ها برای تغییر ظرفیت سیستم و با فشار در اثر تغییرات فرآیند اهمیت زیادی داشته باشد. فن های تسمه ای باید به طور مرتب نگهداری و تعمیر شوند و دارای کمی تلفات توان هستند .

سر و صدا :

سرو صدای فن می تواند به خاطر اغتشاش جریان درون محفظه فن باشد و از یک فن به فن دیگر متفاوت است. در انتخاب فن باید به میزان صدای آن نیز توجه نمود. سر و صدای فن به نوع فن ، نرخ جریان ، فشار و راندمان فن بستگی دارد . از آنجایی که هر طرحی متفاوت می باشد، لذا محدوده سر و صدای هر فن شرکت ایرانیان فن را می توان از واحد فنی پرسید یا از کاتالوگ شرکت ایرانیان فن برای یک سری از مدل های خاص استخراج نمود .

ایمنی و تجهیزات جانبی :

گاردهای محافظ ایمنی ضروری هستتند . توجه کنید کلیه نقاط خطرناک مانند ورودی ، خروجی ، شفت ، یاتاقان و دریچه های تمیزکاری باید پوشیده شوند . تجهیزات جانبی فن مانند دریچه های بازدید ، پیچ تخلیه شتسشوی پروانه و … در نگهداری آتی فن بسیار مفید خواهند بود.

کنترل جریان :

تجهیزات مختلفی وجود دارند که می توانند جهت تغییر عملکرد فن استفاده شوند . چنین تغییراتی ممکن است در سیستم هایی که در طول روز نیازمند تغییر جریان و یا سایر متغیرها هستند ، ضروری می باشند . دمپرها ، پره های قابل تنظیم و کنترل سرعت تجهیزات کنترلی متداولی هستند که با فن ها بکار می روند .

ذکر این نکته قابل توجه است که برای انتخاب فن باید از نمودار ها و یا جدول های مخصوص آن استفاده کرد که میتوان کاتالوگ های شرکت ایرانیان فن را از اینجا دانلود کرد.

همچنین برای استفاده از برنامه آنلاین محاسبه و انتخاب فن ایرانیان فن میتواند به آدرس زیر مراجعه نمود.

https://iranianfanco.app